W dziejach Kościoła Katolickiego, jak i również ogólnie rzecz biorąc Chrześcijaństwa pojawiało się wiele motywów przedstawiających zarówno osoby święte jak i obrazujące postać Jezusa czy Maryi. Obecnie, jednym z najbardziej rozpowszechnionych i rozpoznawalnych wizerunków Jezusa Chrystusa jest obraz Jezusa Miłosiernego, przy powstaniu którego swój udział miał również Syn Boży.
Jak powstał obraz Jezusa Miłosiernego?
Pierwsze przełożenie na płótno wizerunku Jezusa Chrystusa, który ukazał się w wizji siostrze Faustynie nastąpiło w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Pod czujnym okiem siostry, malarz Eugeniusz Kazimirowski namalował obraz. Miało to miejsce w Wilnie, w 1934 roku. Popularność tego obrazu rosła tak szybko, że w kolejnym dziesięcioleciu powstawały następne wizerunki Jezusa oparte o wizje siostry Faustyny. Jednym z bardziej rozpoznawalnych jest wizerunek pędzla artysty pochodzącego z Krakowa – Adolfa Hyły, który powstawał przy konsultacjach z byłym spowiednikiem zakonnicy.
Dalsze dzieje obrazu Jezusa Miłosiernego
Dzisiaj, kult wizerunku Jezusa Miłosiernego dla wielu osób wydaje się sprawą bardzo naturalną i oczywistą, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że przez wiele lat tak nie było. Sam wizerunek szybko zdobył uznanie wśród ludu, jednak nie pokrywało się ono do końca z aprobatą władz kościelnych. Na początku drugiej połowy ubiegłego stulecia, doszło nawet do sytuacji, w której oficjele kościelni zabronili szerzenia kultu tego wizerunku. Wówczas księża z wielu kościołów usunęli obrazy. Dekret obowiązywał przez blisko dwadzieścia lat, ostatecznie został zniesiony w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Od tego czasu, obraz Jezusa Miłosiernego taki jak ten można spotkać w kościołach nie tylko na terenie Polski, ale również i całego świata. Jest to najpopularniejszy wizerunek Jezusa Zmartwychwstałego.